Nierejestrowana działalność gospodarcza – podstawowe informacje

To rozwiązanie prawne dla osób, które chcą sprawdzić się na swoim. Przepis został wprowadzony ustawą z dnia 6 marca 2018 roku „Prawo przedsiębiorców”, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 r.
W praktyce polega to na tym, że możemy zarabiać określoną kwotę bez rejestrowania się jako przedsiębiorca. Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, próg wynosi 50 proc. wynagrodzenia minimalnego, a więc zmienia się w każdym roku. W 2020 r. próg dla działalności nierejestrowanej wynosi 1300 zł przychodu należnego miesięcznie. Dla porównania w 2019 r. było to 1125.
Przychód należny to należności, które dana osoba powinna otrzymać od kontrahenta. Nawet jeśli fizycznie jeszcze nie wpłynęły na konto. Nie mają też znaczenia poniesione przez nas koszty. Możemy odliczyć jedynie bonifikaty czy zwroty towarów.
Pamiętajmy, że pomimo „nierejestrowana” w nazwie, musimy prowadzić ewidencję sprzedaży, choć sama Ustawa nie podaje tu wytycznych.
Dodatkowym plusem jest brak obowiązku odprowadzania składek ZUS. Podsumowując, jest to idealny sposób na sprawdzenie swoich możliwości w biznesie.